
Obsah:
Bolest nebo boule v oblasti třísel. To jsou některé z poznávacích znaků tříselné kýly. Zpočátku nemusí vůbec bolet, za nějaký čas však může způsobit závažné zdravotní potíže. Pojďme se podívat, jaké další příznaky provází tříselnou kýlou a proč vůbec vzniká.
Příznaky tříselné kýly
Mezi viditelné a hmatatelné příznaky patří nejčastěji bulka nebo výstupek v oblasti třísel, která je obvykle klidnější při ležení a zvětší se při stání nebo zvedání těžkých předmětů. Pokud kýla sestoupí až do šourku, může způsobit jeho zvětšení a otok. V některých případech může způsobit plynatost nebo zácpu.
Dalším příznakem tříselné kýly u mužů je bolest nebo nepohodlí v oblasti třísel, a to zejména při větší fyzické aktivitě nebo namáhání. Bolest je ostrá nebo tupá a může se zhoršit v průběhu dne.
Pokud se náhle objeví silná a ostrá bolest v oblasti kýly, nevolnost, zvracení, zarudnutí nebo otok v místě kýly, měli byste zbystřit. Může se jednat o uskřinutí kýly, což je stav, kdy část je část střeva nebo tkáně zaškrcená a nedostává dostatečný přísun krve. Zácpa nebo neschopnost vypouštět plyny může být další známka této komplikace.
Když to shrneme do bodů, tříselná kýla se nejčastěji projevuje:
- bolest v oblasti třísel
- nepříjemné pálení v oblasti třísel)
- nevolnost a zvracení
- citlivost nebo otok v oblasti kýly
- bulka nebo výstupek
Příčiny tříselné kýly
Příčiny tříselné kýly rozdělujeme na vrozené a získané.
Vrozené: Nedostatečné uzavření kanálku, kterým sestupují varlata z břišní dutiny do šourku během vývoje plodu. Pokud tento kanál zůstane otevřený, může dojít k vyhřeznutí břišních orgánů do tříselné kýly, a to vede k nepřímé tříselné kýle.
Získané: S postupným věkem může docházet k oslabení břišní stěny, což vede ke zvýšenému riziku vzniku kýly.
Další příčinou může být chronický kašel (způsobený kouřením nebo chronickým kašlem), který zvyšuje tlak v břišní dutině a může přispět také ke vzniku tříselné kýly. Časté a nesprávné zvedání těžkých předmětů a zvýšená fyzická námaha je u mužů také častou příčinou tříselné kýly. Na druhém spektru může k rozvoji kýly přispět také fyzická nečinnost a nedostatek fyzické aktivity. Mezi další příčiny patří: zvýšený nitrobřišní tlak (způsobené obezitou, zácpou), anatomické a genetické faktory, rodinná anamnéza (přítomnost tříselné kýly v rodině zvyšuje riziko vzniku kýly), věk a předchozí operace v břišní oblasti.